piątek, 30 sierpień 2013 18:27

Jak będzie wyglądała ustawa o umowach śmieciowych?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kwestia dotycząca umowy śmieciowej, od jakiegoś czasu budzi spore kontrowersje. Weszła w życie, czy nie weszła? Jak segregować śmieci? Skąd zyskać niezbędne nam informacje? Kiedy spodziewać się odbioru śmieci z naszej posesji? Każdy z nas z całą pewnością nie raz w ostatnich miesiącach zadawał sobie to pytanie. Mnóstwo pytań, wiele niewiadomych, jedna, wielka zagadka.

Na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć jedno- powstał projekt ustawy, który częściowo porządkuje nazwane przez wszystkich ,,ustawy śmieciowe". Taką informację uzyskaliśmy od ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Minister Pracy i Polityki Społecznej był gościem radiowej Trójki. Starał się najlepiej, jak to możliwe odpowiedzieć na wszelkie, nurtujące ludzi pytania. To, o czym wspomniał w sposób szczególny- proponowane przepisy likwidują sytuację, w której dochodzi do zbiegu kilku umów zleceń. Cóż to oznacza? W chwili obecnej z jedną osobą podpisywanych jest kilka umów zleceń, a wszelkie składki odprowadzane są od tych najniższych z nich. Chcąc tego uniknąć, dąży się do wprowadzenia zmian. Co więcej, zmiany te mają również dotyczyć oskładkowania członków rad nadzorczych. Projekt jest gotowy, oddany do konsultacji. Możemy się więc spodziewać, że już w najbliższym czasie zostanie podjęta w związku z ustawami śmieciowymi poważna zmiana.

W radiowej Trójce padło oficjalne stwierdzenie, iż resort jest jak najbardziej otwarty na rozmowy ze związkowcami i serdecznie zaprasza do wszelkich rozmów. Związkowcy już zapowiadają pierwszy protest, który ma się odbyć w połowie września w Warszawie. Minister Pracy i Polityki Społecznej jednogłośnie potwierdził, iż jest za silnymi związkami zawodowymi, nawiązując do ustawy o związkach zawodowych. Jaka jest koncepcja posłów PO? Jednogłośnie zakładają, iż działacze stracą zarówno etaty związkowe, a więc prawo do wynagrodzenia bez konieczności świadczenia pracy, a także pomieszczenia, jakie niezbędne są do prowadzenia działalności związkowej. Co więcej, autorzy projektu pragną również obciążyć związki zbieraniem składek członkowskich.

Kosiniak-Kamysz odniósł się również w radiowej Trójce do wariantu zmian w OFE, które mają nastąpić na początku września. Jak pamiętamy, rząd zarekomendował przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji, które miały dotyczyć zmian w systemie emerytalnym: likwidacja obligacyjna części OFE, dobrowolność udziału w OFE lub też dobrowolność udziału w OFE z dodatkową opłatą. Wybór wariantu zmian w OFE to kwestia, jak dotąd jeszcze konsultacji i uzgodnień, który będzie gotowy już na początku września. Jak powiedział Minister Pracy i Polityki Społecznej, w miesiącu sierpniu toczyły się liczne dyskusje i spotkania, po których musi nastąpić moment na konsultacje, tak, aby wraz z początkiem września, wszystko funkcjonowało tak, jak obiecał Premier Donald Tusk.

umowy śmieciowe

Usłyszeliśmy, co ma do powiedzenia Władysław Kosiniak-Kamysz. Nie pozostało nam nic innego, jak poczekać i zobaczyć, czy słowa, które padły na łamach radia, będą już niedługo miały odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Czytany 3289 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 06 marzec 2016 14:55
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli i nowego porządku światowego, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem pułapki pożyczek bez BIK i konsekwencje brania normalnych kredytów zamiast życia z oszczędności które na razie w Polsce trudno uzbierać.

Komentarze

Kasia

Kurczę myślałam że jak kupię podręczniki później to będzie upust przynajmniej -20% i rzeczywiście był ale suma wyszła taka sama jak koleżanki która kupowała książki w lipcu więc księgarnie i tak nas robią w konia:(

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy