piątek, 06 wrzesień 2013 14:18

Już wkrótce ograniczenie kosztów pożyczek pozabankowych

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ministerstwo Finansów szykuje spore zmiany, które już niedługo ujrzą światło dzienne. O czym mowa? Otóż, w grę wchodzi ustawa o Nadzorze nad rynkiem finansowym i Prawie Bankowym. Proponowane zmiany dotyczą między innymi obowiązkowego rejestru, zaostrzenia kar za nielegalną działalność i ograniczenie kosztów pożyczek.

Zmiana ta związana jest z coraz częstszym pobieraniem pożyczek pozabankowych. Ludzie rezygnują z usług banków i stawiają na firmy pożyczkowe, bo tam łatwiej o kredyt, tam szybciej o pożyczkę. Zmiana, jaką wprowadzi w życie Ministerstwo Finansów dotyczy między innymi pobierania opłat za koszty od pożyczonej kwoty, która wynosić będzie maksymalnie 30%. Wszystkie podmioty, które działają w branży kredytów pozabankowych, będę musiały poddawać się rejestrowi firm, który stanie się gwarancją dla samych klientów. Ci, będą mieli 100% pewność, że firma od jakiej pożyczają pieniądze, działa zgodnie z obowiązującymi na rynku przepisami. Firmy pozabankowe popierają obowiązkowy rejestr i zgodnie akceptują to, co wprowadza w życie Ministerstwo Finansów. Firmy pożyczkowe, które działają w pełni legalnie i na najwyższym poziomie, nie chcą być utożsamiane z parabankami, które bardzo często funkcjonują poza prawem. Pragną ci stać się w pełni wiarygodni, tak, aby klient wiedział od kogo pożycza pieniądze i czego może się po takiej firmie spodziewać. Co więcej, wiele z nich, powołało tak zwany Związek Firm Pożyczkowych, którego zadaniem jest między innymi wyznaczanie najwyższych standardów, jak również i wyjaśnianie klientom zasad, których dotyczy ta właśnie branża pożyczkowa.

Co z kolei z owymi 30% kosztów od pożyczonej kwoty? Projekt ustawy zakłada taką właśnie opcję, nakazując jednoznacznie firmom pożyczkowym, aby nie pobierały opłat większych, niż to, co z góry jest ustalone. Wszystko, począwszy od rozpatrzenia wniosku, aż po wysłanie umowy będzie z góry miało określony procent od danej sumy, który nie będzie mógł ulec zmianie. Choć część firm w związku z tą zmianą z pewnością przestanie istnieć, to jednak mimo wszystko takie rozwiązanie okaże się być, szczególnie dla klientów dobrą opcją. Biorąc bowiem szybki kredyt, nie będą narażeni na dodatkowe opłaty i wciąż wzrastające koszty.

Cięcie kosztów

Wiadomo, iż wzięcie kredytu w banku wiąże się z obciążeniem budżetu na wiele miesięcy. Banki udzielają bowiem kredytów na wyższe kwoty, a do tego mają zdecydowanie trudniejszą drogę do przejścia, jeśli chodzi o udzielenie kredytu. Chwilówki są często dużo lepszym rozwiązaniem, bo bierzemy tyle, ile w danej chwili jest nam potrzebne i wiemy, że w krótkim czasie daną sumę musimy spłacić. Realizując nagłą potrzebę finansową, wystarczy nam szybki zastrzyk gotówki w postaci pożyczki z firmy, takie produkty dającej. Firmy pozabankowe będą również karane, jeśli swoje działania będą wykonywały niezgodnie z prawem. Ministerstwo Finansów nałoży karę więzienia do 5 lat i do 10 mln złotych kary finansowej.
Czy takie zmiany okażą się być dobrym rozwiązaniem? Czy klienci firm pożyczkowych zyskają na takim działaniu? Z pewnością warto poczekać, aż ustawa w pełni wejdzie w życie. Dopiero potem będziemy mogli mówić, jak działania, które są zaplanowane w teorii, znajdą odzwierciedlenie w samej praktyce. Na pewno rejestr i ograniczenie kosztów pożyczek pozabankowych, to jedna z opcji, na której trzeba było skupić się bliżej i to właśnie Ministerstwo Finansów uczyniło. Miejmy nadzieję, że wszystko to, okaże się być zmianami na lepsze.

Czytany 3094 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 listopad 2016 17:00
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli i nowego porządku światowego, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem pułapki pożyczek bez BIK i konsekwencje brania normalnych kredytów zamiast życia z oszczędności które na razie w Polsce trudno uzbierać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy