piątek, 02 sierpień 2013 12:55

Przegląd obecnych parabanków i pożyczek które udzielają

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeszcze nie tak dawno, rzadko kto miał możliwość słyszeć słowo parabank. Dziś, jest to najczęściej wybierana placówka, jeśli chodzi o wybór pożyczek. Parabanki, inaczej instytucji pozabankowe, świadczą swoim klientom tak zwane ,,chwilówki", które mają bardzo duże oprocentowanie, krótki termin spłaty i dostępność pożyczki wyłącznie na dowód. Dziś weźmiemy pod lupę kilka parabanków i zobaczymy, co który ma nam do zaoferowania,

Skąd się te placówki wzięły? Gdzie jest początek istnienia tych, jakże popularnych dziś instytucji? Z pewnością parabanki są efektem pracy wielu ludzi. Ich rozwój nastąpił po 12 maja 2011 roku. Wcześniej działalność instytucji pozabankowych miała charakter przestępczy. Zgodnie z aktem prawnym z dnia 7 lipca 2005r., który dotyczył ustawy z dnia 20 lipca 2001r. zapisy dotyczyły:

  • Art.1 Par.2.1.
    Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.
  • Art.3 ust. 3
    Łączna kwota wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki (...) nie może przekroczyć 5% kwoty udzielonego kredytu konsumenckiego.
  • Art. 3 ust. 4
    Kto, zawierając z konsumentem umowę o kredyt konsumencki pobiera korzyści majątkowe przewyższające wysokość odsetek maksymalnych określonych przez ustawę, lub zastrzega sobie pobieranie tych korzyści podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2.

Stopa lombardowa na dziś wynosi 4%. Patrząc na moc poszczególnych artykułów, pożyczkodawca nie mógłby pobierać korzyści majątkowych, które przewyższałyby wysokość odsetek maksymalnych. Nijak się jednak dziś działania parabanków do tego mają.

Weźmy bowiem pod lupę przykładowo trzy Parabanki:

Firma Kwota pożyczki Okres pożyczki Koszty pożyczki %
NetCredit 600 30 150 25
KREDITO24 500 30 147 29,40
OkMoney 500 30 160 32


Nawet ,,najtańsza" firma pożyczkowa pobiera ponad dziesięciokrotnie wyższe korzyści majątkowe, niż mówi ustawa z 2005 roku. ,,Najdroższe" Parabanki zarabiają nawet do 30%. Jak więc to wszystko możliwe, że instytucje te działają w pełni legalnie? Wszystko dzięki ustawie z dnia 12 maja 2011 roku i artykule 3 ustaw. 3 i 4. To właśnie dzięki niej wszelkie te kwestie zostały uchylone, a firmy pożyczkowe nie mają żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o nakładanie procentów na udzielane pożyczki.

Zajmując się kwestią parabanków, ich ogromnych odsetek i szerzącej się na coraz większą skalę takiej formy zapożyczania się, warto zaznaczyć, jak dużą rolę odegrali w tej kwestii polscy parlamentarzyści, znosząc ustawy i narażając nasze społeczeństwo na jeszcze większą lawinę długów i problemów finansowych.

Parlament pozwolił na rozwój nowej, jakże potężnej gałęzi gospodarki...
I po raz kolejny cierpi na tym to biedne społeczeństwo, do którego każdy z nas należy...

Czytany 5124 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 listopad 2016 16:56
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli i nowego porządku światowego, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem pułapki pożyczek bez BIK i konsekwencje brania normalnych kredytów zamiast życia z oszczędności które na razie w Polsce trudno uzbierać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy