czwartek, 22 sierpień 2013 17:46

Szum wokół SKOK-ów - zaufać im czy nie?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Oprocentowanie lokat w SKOK-ach sięga nawet 6,50% i jest średnio o 3% wyższe niż w bankach komercyjnych. To kusi zamożniejszych klientów tym bardziej że od połowy czerwca 2013 Kasy są objete Bankowym Funduszem Gwarancyjnym z gwarantowanym zwrotem zdeponowanych tam środków do 100 000 euro. Okazało się jednak że niektóre zapisy w umowach z klientami są niezgodne z prawem a prawdziwe prześwietlenie nastąpiło po przejściu SKOK-ów pod nadzór KNF. Sam prezes Grzegorz Bierecki wiedział co się święci i zrezygnował z funkcji pod koniec roku 2012.

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo- Kredytowe działają w Polsce już od 1992 roku. Ponad 2,6mln osób, ogromna ilość placówek SKOK, grupa tysięcy wyszkolonych i wykwalifikowanych pracowników. I choć placówki te cieszą się ogromną popularnością, powodzeniem i rzeszą zadowolonych klientów, to mimo wszystko zawsze trafią się miejsca lub produkty, które złe, rzutują na obraz całości danego przedsięwzięcia.

W tym przypadku jest podobnie- wołomiński SKOK działał niezgodnie z prawem.
Konsumenci, którzy spłacali pożyczki w tym SKOK-u, narażeni byli na nieograniczony wzrost ich oprocentowania. Sprawą zajął się UOKiK i na SKOK nałożono karę w wysokości ponad 150 000zł. Oczywiście to nie jedyna z takich sytuacji. Dla wielu klientów jest ona sygnałem, czy oby i ja nie jestem podstępnie zwabionym przez tę instytucję?

Trzeba nam wierzyć, że wszelkie oszustwa od razu wychodzą na jaw, a my biorąc pożyczkę w SKOK, nie jesteśmy oszukani ukrytymi w umowach warunkami spłaty zobowiązania.

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa w Wołominie oferowała swoim klientom gromadzenie środków finansowych, udzielanie im pożyczek i kredytów, prowadzenie rozliczeń finansowych i pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczeń. Duża liczba klientów, wciąż poszerzana oferta, pełne ich zadowolenie. Wszystko jednak do czasu. W listopadzie 2012 roku wszczęto bowiem postępowanie przeciwko wołomińskiemu SKOK-u, zarzucając mu wykonywanie niezgodnych z prawem praktyk. Jak sprawdzono niezgodności? Otóż analizując zawierane wzory umów sprawdzono, iż jedno z postanowień, jakie zawarte było we wzorcach umownych wołomińskiego SKOK-u, jest tożsame z postanowieniem, jakie jest wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. Wołomiński SKOK określał bowiem w umowie, iż w okresie jej trwania, stopa procentowa może być dowolnie zmieniana przez przedsiębiorcę, co jest spowodowane między innymi ruchem stóp procentowych NBP, czy wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Taka sytuacja sprawiła, iż SKOK mógł w każdej chwili podnieść oprocentowanie pożyczki o bardzo wysokie procenty, co prowadziło do zwiększenia kwoty, jaką konsumenci musieli do SKOK-u zwrócić. Aby wszystko mogło odbywać się zgodnie z prawem, ewentualna zmiana oprocentowania pożyczki powinna być proporcjonalna do czynników, jakie na nią wpływają. W ten sposób konsument powinien mieć prawo do sprawdzenia, czy wzięcie danej pożyczki mu się opłaca, czy też nie.

W tej sytuacji, na SKOK w Wołominie nałożona została kara w wysokości 159 747 złotych. Oczywiście na przestrzeni czasu, UOKiK nałożył już kilka kar i wydał kilka decyzji odnośnie niewłaściwego funkcjonowania danej placówki.

Głównymi problemami były między innymi: stosowanie niezgodnych z prawem postanowień we wzorach umów, reklama, która wprowadzała w błąd, naruszenie ustawy o kredycie konsumenckim, czy też inne ustawy, o jakich była mowa. Na trzy SKOK-i, w tym na Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SKOK, SKOK Stefczyka i SKOK w Wołominie, nałożono karę na łączną sumę 1,5mln złotych. W chwili obecnej toczą się kolejne postępowania w sprawie naruszenia praw przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

bierecki SKOK

W każdym miejscu pojawiają się nieścisłości i niezgodne z prawem działania. Choć SKOK cieszy się dużym powodzeniem, w wielu miejscach naruszane jest prawo i klienci wprost są oszukiwani. Oczywiście nie oznacza to, że każdy SKOK to kłamca, złodziej i naciągacz. Jedna placówka drugiej nierówna i nie można danych sytuacji wiązać z ogólnym funkcjonowaniem placówek SKOK.

Czytany 2650 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 listopad 2016 16:56
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli i nowego porządku światowego, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem pułapki pożyczek bez BIK i konsekwencje brania normalnych kredytów zamiast życia z oszczędności które na razie w Polsce trudno uzbierać.

Komentarze

czyszczeniebiku

Na Polskim rynku istnieje wiele nierzetelnych firm, jednak są również firmy które realnie pomagające w przejściu przez procedurę czyszczenia BIKu np.czyszczeniebiku.pl Pracownicy m.in. reprezentują klienta przed bankami, pomagają skompletować wymagane dokumenty w możliwie jak najkrótszym czasie, gdyż nie każdy klient chce działać na własną rękę, podejmując być może niewłaściwe działania.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy