środa, 02 kwiecień 2014 13:43

Banki i inne instytucje finansowe nie wykreślają dłużników z BIK, stąd ciągłe skargi klientów

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Coraz więcej skarg na banki i inne instytucje. Wciąż pojawiają się kolejne mówiące o złym traktowaniu klientów, o niespełnieniu procedur, o nie wywiązywaniu się ze swoich obowiązków. 5050skarg to na tę chwilę nowy rekord dla banków. Ci nie wykreślają klientów z BIK, blokują konta i robią wiele innych niedopuszczalnych procedur. O nich wszystkich chcielibyśmy dziś Państwu napisać, by pokazać, do czego dopuszczają się w swoich działaniach placówki bankowe.

Patrząc na rok poprzedni, do Komisji Nadzoru Finansowego wpłynęło wówczas 10 700 skarg na wszelkiego rodzaju placówki, które pracują w sektorze finansowym i kapitałowym. Jest to o aż 28% więcej, niż w roku 2012. Kto składa skargi? Najczęściej są to klienci instytucji finansowych, którzy podlegają nadzorowi KNF.

wzor odpytania w bik

SKARGI NA BANKI
Jeśli chodzi o rok 2013- najczęściej skarżyli się właśnie klienci banków- aż 5050razy. Jest to o 18% więcej, niż w roku 2012. Jakie więc klienci mają zastrzeżenia?

 • Słaba jakość obsługi
 • Niska jakość obsługi rachunków
 • Problemy z kredytami konsumenckimi, pożyczkami, jak również i kredytami hipotecznymi
 • Nierzetelne informacje lub brak informacji
 • Brak odpowiedzi na reklamacje
 • Blokady rachunków na skutek egzekucji
 • Brak aktualizacji danych o zadłużeniach w BIK

Statystyki, jak również i same skargi są zatrważające, bo przecież tak naprawdę patrząc na nie, widzimy problem w całości, począwszy od obsługi, przez jakość produktów bankowych, aż po niewłaściwe działania na niekorzyść klientów. Czym jest to spowodowane? Dlaczego banki postępują tak, a nie inaczej? Miejmy nadzieję, że sytuacja się zmieni i banki zauważą swoje błędy, starając się je wyeliminować.

SKARGI NA FIRMY UBEZPIECZENIOWE

Mówiąc o instytucjach finansowych, nie sposób nie zwrócić uwagi na ubezpieczycieli. W tej kwestii również ilość skarg jest ogromna i porównując do lat poprzednich, w roku 2013 jest to 4972 razy, zaś w 2012 było ich o 49% mniej. Czego więc dotyczą skargi na firmy ubezpieczeniowe?

 • Niewłaściwe działanie pośredników ubezpieczeniowych, działalności brokerskiej i agentów ubezpieczeniowych
 • Odmowa wypłaty świadczeń
 • Złożona konstrukcja oferowanych produktów
 • Opieszałość pracowników
 • Długie kolejki

Jeśli chodzi o firmy ubezpieczeniowe, od lat klienci mają problem z tego typu działaniami. Nadal wiele jest nieścisłości, klienci nie rozumieją wielu kwestii, a agencji ubezpieczeniowymi nie zawsze potrafią rzetelnie i kompetentnie odpowiedzieć na pytania swoich klientów. Czy to może się zmienić? Prawdopodobnie mogłoby, gdyby postawiono na większą kompetencję pracowników firm ubezpieczeniowych.

SKARGI NA POZOSTAŁE INSTYTUCJE

Jeśli chodzi o pozostałe skargi, dotyczyły one firm związanych z giełdą, a więc firm inwestycyjnych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Skarg w 2013 roku wpłynęło 361. W porównaniu z rokiem poprzednim-277. Większość dotyczyła podejrzeń o manipulację kursem notowań. Jeśli chodzi o nadzór KNF, ci sprawują również kontrole nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo- kredytowymi, czyli SKOK-ami. W 2013 roku wpłynęło 208 skarg na tego typu placówki. Problem dotyczył między innymi pożyczek, kont osobistych, jak również i jakości obsługi.

Problem jest ogromny. Klienci nie są zadowoleni z działań, jakie oferują instytucje finansowe i na każdym kroku pokazują, że jest problem. Naprawdę duży problem. Klienci wysyłają pisma o interwencję, zgłaszają problemy, informują o złym traktowaniu ich, jako klientów. Ilość skarg jest ogromna, ale czy ona będzie miała wpływ na to, że KNF podejmie szersze działania by można było to zmienić? Chyba pozostaje nam poczekać na raport już za rok, by móc porównać, czy sytuacja w tej kwestii została w jakikolwiek sposób zmieniona na lepsze.

Czytany 4693 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 listopad 2016 16:56
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli i nowego porządku światowego, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem pułapki pożyczek bez BIK i konsekwencje brania normalnych kredytów zamiast życia z oszczędności które na razie w Polsce trudno uzbierać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Co nowego?

 • Co nowego?
marzec 20, 2018
0
Pieniądze pożyczamy na potęgę. Niezależnie, czy jesteśmy kobietami, czy mężczyznami, ludźmi pracującymi w branży IT, w sklepie, czy prowadzącymi własną działalność gospodarczą, mającymi 20, 30, czy

Pomoc i porady

 • BIK Pomoc
grudzień 25, 2017
0
Czasami firma nie generuje nam przychodów a same koszty. Warto wtedy zastanowić się nad zawieszeniem lub zamknięciem działalności gospodarczej. Po dwóch pierwszych latach działalnosci tracimy

Ostatnie komentarze

Porady Wideo i pomoc na temat BIK

 

Przejrzyj te filmiki a dowiesz się jak działa BIK i na co zwrócić uwagę przy próbie wykasowania wpisu jak i jego dodania do bazy Biura Informacji Kredytowej.

 

1. Wszystkie działania związane z czyszczeniem BIK możesz zrobić sam, nie potrzebna jest tutaj żadna pomoc firm zewnętrznych, szczególnie robiących to za prowizje.

2. Właścicielem danych klienta jest bank jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych przy ubieganiu się o kredyt. W przypadku stwierdzenia w bazie BIK wpisów nieprawdziwych możesz w danym banku reklamować dane wpisy np. o czasie opóźnienia spłaty raty kiedy umówiłeś się z bankiem że bedzie chwilowy poślizg wynikający nie z twojej winy.

3. Anonimowość dla banku czyli wyczyszczenie swojej historii lub zupełnie czysta karta może być dla banku pretekstem do odrzucenia wniosku o kredyt nawet częściej niz w przypadku osób często zaciagajacych kredyt i w 60% spłacających go w terminie a w pozostałych 30% mających niewielkie opóźnienia.
Oczywiście człowiek bogaty też będzie miał czystą kartę w BIKu ale taki kredytu i łaski banku nie potrzebuje a na odmowę (co się już zdarzało dla testów) może tylko się uśmiechnąć.

4 Po spłacie kredytu można wycofać zgodę w danym banku na przetwarzanie danych. BIK usunie pozytywną historię spłaty kredytu lub taką gdzie były parodniowe opóźnienia ale kredyt został spłacony. Opóźnienia nie mogą przekroczyć 30 dni od momentu otrzymania monitu i/lub całkowite opóźnienie nie może przekroczyć 60 dni bo wtedy zaczynają się schody. W takim wypadku kredyt i tak musimy spłacić a informację o tym że mieliśmy spore opóźnienia bedą na nasz wniosek usuniete dopiero po 5 latach i nie da sie tego przeskoczyć.