czwartek, 14 maj 2015 15:34

Czy warto nadpłacać kredyt bez BIK? Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Biorąc kredyt lub pożyczkę bez BIK, chcemy ją jaknajszybciej spłacić, każdy z nas kredytobiorców automatycznie patrzy w przyszłość, zastanawiając się nad tym, czy uda nam się go spłacić przed czasem, czy będziemy mieli na każdą kolejną ratę, czy nie wydarzy się w tym czasie nic złego. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zająć się nieco innym dylematem- czy nadpłacać kredyt, jeśli mamy trochę oszczędności? Mamy nadzieję, że tutaj właśnie postaramy się dokładnie na to pytanie odpowiedzieć. Zapraszamy!

obliczenia kredytu

Kredyt to bez wątpienia obciążenie dla domowego budżetu. Mając dodatkowy pieniądz od razu zastanawiamy się nad tym, czy spłacić kredyt wcześniej, czy nadpłacić go, mając automatycznie o kilka rat mniej. Jak to jednak wygląda pod względem korzyści? Czy jest to opłacalne dla kredytobiorcy?

Pierwsza rzecz- zależy, czy chodzi o kredyt gotówkowy, czy też o hipoteczny. Ten pierwszy ma wyższe oprocentowanie i wyższe koszty, w tym prowizję. I tu sedno sprawy, jeśli oprocentowanie kredytu jest wysokie, warto go nadpłacać, aby jak najszybciej go spłacić. Nadpłacając zmniejszymy nie tylko pożyczony kapitał, ale również i samą część odsetkową. Jeśli podpisujemy umowę z bankiem, warto tę kwestię z doradcą poruszyć, tak, aby mieć pewność, iż nadpłata nie będzie dodatkowym problemem i dodatkowymi kosztami (choć tak być nie powinno). Co zrobić, kiedy chcemy taką procedurę przeprowadzić? Udajemy się do placówki banku i tam z pomocą doradcy, krok po kroku realizujemy określoną procedurą. W większości banków wystarczy wypełnić dyspozycję o nadpłacie kredytu, w niektórych również dodatkowe oświadczenie. Ważne jest, aby w takim piśmie znalazła się informacja, czy nadpłacona kwota spowoduje obniżenie raty, czy może skrócenie okresu kredytowania.

A co z kredytem hipotecznym? Opłaca się spłacić lub nadpłacić kredyt w walucie polskiej, jeśli jest on w danej chwili korzystnie oprocentowany, a zazwyczaj tak właśnie jest. W przypadku waluty obcej, teraz szczególnie franka szwajcarskiego, wszystko zależy od tego, jaki jest w danej chwili jego kurs. Jeśli jest niski, to na pewno nadpłata lub spłata jest jak najbardziej bardzo dobrym pomysłem. Jeśli jednak to chcemy zrobić, warto wcześniej dokładnie prześledzić umowę. W wielu bowiem bankach, w umowie widnieje informacja, iż wraz z wcześniejszą spłatą pobierana jest odpowiednia prowizja. Warto więc wtedy się zastanowić, czy opłacalne jest takie działanie z naszej strony. Można nadpłacić, spłacić jednorazowo, jak również powiększyć swoją ratę na stałe. Trzeba znaleźć jednak zawsze takie rozwiązanie, by było ono jak najlepsze i byśmy wyszli na tym lepiej, niż w przypadku spłaty comiesięcznych rat przed taki okres kredytowania, jaki podany jest w umowie.

Druga rzecz- warto zadać sobie pytanie po co? Wiadomo, że nadpłata pożyczki bez BIK lub kredytu dałaby nam poczucie pewnego zaspokojenia, bowiem wiemy, że mamy już tego kredytu lub pożyczki na głowie mniej. Nie zawsze jednak jest to rozsądne rozwiązanie. Spłacimy bowiem część, ale nadal nie będziemy wiedzieć, czy starczy nam co miesiąc na pozostałe raty, bo przecież nie wiemy, co wydarzy się jutro, za miesiąc, za rok. Czy nie lepszym byłoby zainwestowanie nadwyżek, tak by same na nas zarabiały, a my w ten sposób mielibyśmy pewność, że na każda kolejną ratę wystarczy nam pieniędzy?

Wzięcie kredytu to rzecz trudna, bowiem zawsze obciąża ona nasz budżet. Mówiąc o nadpłacie, zawsze musimy podejść do tej kwestii indywidualnie, bowiem wszystko zależne jest od wielu czynników. Róbmy zawsze tak, by dla nas było jak najbardziej korzystnie!

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Co nowego?

  • Co nowego?
marzec 20, 2018
0
Pieniądze pożyczamy na potęgę. Niezależnie, czy jesteśmy kobietami, czy mężczyznami, ludźmi pracującymi w branży IT, w sklepie, czy prowadzącymi własną działalność gospodarczą, mającymi 20, 30, czy

Pomoc i porady

  • BIK Pomoc
grudzień 25, 2017
0
Czasami firma nie generuje nam przychodów a same koszty. Warto wtedy zastanowić się nad zawieszeniem lub zamknięciem działalności gospodarczej. Po dwóch pierwszych latach działalnosci tracimy

Ostatnie komentarze

Porady Wideo i pomoc na temat BIK

 

Przejrzyj te filmiki a dowiesz się jak działa BIK i na co zwrócić uwagę przy próbie wykasowania wpisu jak i jego dodania do bazy Biura Informacji Kredytowej.

 

1. Wszystkie działania związane z czyszczeniem BIK możesz zrobić sam, nie potrzebna jest tutaj żadna pomoc firm zewnętrznych, szczególnie robiących to za prowizje.

2. Właścicielem danych klienta jest bank jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych przy ubieganiu się o kredyt. W przypadku stwierdzenia w bazie BIK wpisów nieprawdziwych możesz w danym banku reklamować dane wpisy np. o czasie opóźnienia spłaty raty kiedy umówiłeś się z bankiem że bedzie chwilowy poślizg wynikający nie z twojej winy.

3. Anonimowość dla banku czyli wyczyszczenie swojej historii lub zupełnie czysta karta może być dla banku pretekstem do odrzucenia wniosku o kredyt nawet częściej niz w przypadku osób często zaciagajacych kredyt i w 60% spłacających go w terminie a w pozostałych 30% mających niewielkie opóźnienia.
Oczywiście człowiek bogaty też będzie miał czystą kartę w BIKu ale taki kredytu i łaski banku nie potrzebuje a na odmowę (co się już zdarzało dla testów) może tylko się uśmiechnąć.

4 Po spłacie kredytu można wycofać zgodę w danym banku na przetwarzanie danych. BIK usunie pozytywną historię spłaty kredytu lub taką gdzie były parodniowe opóźnienia ale kredyt został spłacony. Opóźnienia nie mogą przekroczyć 30 dni od momentu otrzymania monitu i/lub całkowite opóźnienie nie może przekroczyć 60 dni bo wtedy zaczynają się schody. W takim wypadku kredyt i tak musimy spłacić a informację o tym że mieliśmy spore opóźnienia bedą na nasz wniosek usuniete dopiero po 5 latach i nie da sie tego przeskoczyć.