niedziela, 13 kwiecień 2014 16:40

Jak się bronić przed komornikiem?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Słowo komornik dla wielu ludzi stanowi ogromny stres i nerwy. Mając problemy finansowe i nie spłacając zobowiązań, każdy dłużnik może liczyć się z tym, że prędzej, czy później odwiedzi go komornik. Jak się więc bronić przed egzekucją komorniczą? Co robić, aby w starciu z komornikiem wyjść ze wszystkiego zwycięsko?

Wierzyciele ślą pisma i straszą komornikami. Tak zazwyczaj zaczyna się walka o odzyskanie długów. Kiedy to nie pomaga, kierują sprawę do sądu, a komornik zaczyna robić swoje. Wielu ludzi myśli, że jeśli nie będzie odbierać pism ze sądu, bądź zacznie zamykać drzwi przed komornikiem, to problemy same się rozwiążą. Nic bardziej mylnego. W walce z długami, wierzycielami i komornikami podstawą jest dobre podejście do tematu i konkretne działanie.

ręka sięga po pieniądze

Jeśli nasz dług zostanie sprzedany. Co robić?
Dług może zostać sprzedany. W jaki sposób? Dany wierzyciel może wystąpić na drogę sodową lub sprzedać nasz dług firmie windykacyjnej. W takich przypadkach dłużnik musi zostać o tym fakcie powiadomiony na piśmie. Na rynku jest wiele firm, które pomagają odzyskać długi. Nie zawsze wiemy, że wiele firm działa nielegalnie i nie mają oni praw do działań, które wykonują. Nie mogą nas nękać, nie mogą wchodzić do naszego domu, nie mogą straszyć nas i zmuszać do czegokolwiek. Jeśli taka sytuacja nastąpi, każdy z nas ma prawo do powiadomienia o tym fakcie organy ścigania. Do domu dłużnika może wejść jedynie komornik sądowy i to z prawomocnym wyrokiem w ręku. Żadna firma pomagająca odzyskać długi, nie może zbierać informacji o nas, odwiedzać naszego miejsca pracy, zawiadamiać policji o popełnieniu przestępstwa. Co w sytuacji, kiedy już ma odbyć się egzekucja? Czy dłużnik ma prawo się bronić, jeśli ma do tego podstawy? Oczywiście, że tak! Może on zaskarżyć klauzulą wykonalności lub też złożyć powództwo przeciwegzekucyjne. Najlepiej wysłać pismo do sądu, w którym dłużnik zakwestionuje wysokość zadłużenia lub udowodni, że raty są spłacane, a więc egzekucja jest przedwczesna. Sąd do czasu rozpoznania sprawy może daną egzekucję zawiesić.

Gdy nic nie pomoże, wkracza do akcji komornik
Ten może zająć środki pieniężne, ruchomości, jak również i nieruchomości. Co i do jakiej wysokości dokładnie jest wytyczone i każdy komornik musi o tym doskonale wiedzieć. Komornik może również wpisać dłużnika na listę dłużników BIK. Wierzyciel zawsze musi informować nas o swoim zamiarze na piśmie, z 30-dniowym wyprzedzeniem. A co z przedawnieniem roszczeń? Roszczenie o zwrot długu przedawnia się po 10 latach. Odsetki przedawniają się po trzech latach. To dłużnik ma obowiązek udowodnienia, co zostało przedawnione.

W długi może popaść każdy. Dziś jesteś na górze, jutro możesz zostać na dnie. Jeśli staniemy się dłużnikami, musimy starać się robić wszystko, by nasze zadłużenia spłacać. Warto więc pamiętać, co się nam należy, o co mamy prawo się ubiegać i jakie działania podejmować, by zwycięsko wyjść z walki z naszymi wierzycielami.

Czytany 4852 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 listopad 2016 16:55
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli i nowego porządku światowego, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem pułapki pożyczek bez BIK i konsekwencje brania normalnych kredytów zamiast życia z oszczędności które na razie w Polsce trudno uzbierać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Co nowego?

  • Co nowego?
marzec 20, 2018
0
Pieniądze pożyczamy na potęgę. Niezależnie, czy jesteśmy kobietami, czy mężczyznami, ludźmi pracującymi w branży IT, w sklepie, czy prowadzącymi własną działalność gospodarczą, mającymi 20, 30, czy

Pomoc i porady

  • BIK Pomoc
grudzień 25, 2017
0
Czasami firma nie generuje nam przychodów a same koszty. Warto wtedy zastanowić się nad zawieszeniem lub zamknięciem działalności gospodarczej. Po dwóch pierwszych latach działalnosci tracimy

Ostatnie komentarze

Porady Wideo i pomoc na temat BIK

 

Przejrzyj te filmiki a dowiesz się jak działa BIK i na co zwrócić uwagę przy próbie wykasowania wpisu jak i jego dodania do bazy Biura Informacji Kredytowej.

 

1. Wszystkie działania związane z czyszczeniem BIK możesz zrobić sam, nie potrzebna jest tutaj żadna pomoc firm zewnętrznych, szczególnie robiących to za prowizje.

2. Właścicielem danych klienta jest bank jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych przy ubieganiu się o kredyt. W przypadku stwierdzenia w bazie BIK wpisów nieprawdziwych możesz w danym banku reklamować dane wpisy np. o czasie opóźnienia spłaty raty kiedy umówiłeś się z bankiem że bedzie chwilowy poślizg wynikający nie z twojej winy.

3. Anonimowość dla banku czyli wyczyszczenie swojej historii lub zupełnie czysta karta może być dla banku pretekstem do odrzucenia wniosku o kredyt nawet częściej niz w przypadku osób często zaciagajacych kredyt i w 60% spłacających go w terminie a w pozostałych 30% mających niewielkie opóźnienia.
Oczywiście człowiek bogaty też będzie miał czystą kartę w BIKu ale taki kredytu i łaski banku nie potrzebuje a na odmowę (co się już zdarzało dla testów) może tylko się uśmiechnąć.

4 Po spłacie kredytu można wycofać zgodę w danym banku na przetwarzanie danych. BIK usunie pozytywną historię spłaty kredytu lub taką gdzie były parodniowe opóźnienia ale kredyt został spłacony. Opóźnienia nie mogą przekroczyć 30 dni od momentu otrzymania monitu i/lub całkowite opóźnienie nie może przekroczyć 60 dni bo wtedy zaczynają się schody. W takim wypadku kredyt i tak musimy spłacić a informację o tym że mieliśmy spore opóźnienia bedą na nasz wniosek usuniete dopiero po 5 latach i nie da sie tego przeskoczyć.