Czasami firma nie generuje nam przychodów a same koszty. Warto wtedy zastanowić się nad zawieszeniem lub zamknięciem działalności gospodarczej. Po dwóch pierwszych latach działalnosci tracimy mozliwość opłacania tzw. małego ZUSu i przechodzimy na pełny ZUS. W przypadku gdy nie zarobimy na siebie a długi zostaną wpisane do BIK nie powinniśmy brnąć ślepo w tą stronę pogłebiającego się zadłużenia, tylko zamknąć działalność i próbować spłacić wszystkich wierzycieli i poprosić o wymazanie naszych negatywnych wpisów w BIK-u.
Zamknięcie działalności gospodarczej wymaga dopełnienia pewnych formalności.
Po pierwsze przedsiębiorca zobowiązany jest do wyrejestrowania swojej działalności z CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Wymaga to od przedsiębiorcy złożenia wniosku CEIDG – 1. Złożenie tego formularza jest tożsame z informacją o zamykaniu działalności gospodarczej. Złożenie Formularz CEIDG-1 jest jednocześnie równoznaczne z odebraniem firmie numeru REGON. Formularz może być złożony:
- osobiście w urzędzie miasta lub gminy,
- przez Internet,
- pocztą (z podpisem poświadczonym przez notariusza)
Kolejnym krokiem, jaki musi zostać wykonany przez przedsiębiorcę jest dostarczenie odpowiedniej dokumentacji do ZUS-u. Osoba zamykająca działalność gospodarczą zobowiązana jest bowiem do złożenia druku ZUS ZWUA. Złożenie tego druku oznacza wyrejestrowanie firmy z ZUS-u (czyli z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego).
Następnie przedsiębiorca zobowiązany jest do sporządzenia ewidencji majątku przedsiębiorstwa, czyli:
- Spisu majątku firmy - dla celów podatku dochodowego (spis ten powinien zawierać listę rzeczy niematerialnych oraz wartości. Spis ten jest jednocześnie podstawą zamknięcia Księgi Przychodów i Rozchodów.
- Spisu z natury - dla celów PIT (zawiera dane na temat majątku firmy na dzień zamknięcia działalności gospodarczej. Wykaz obejmuje informacje o każdej rzeczy, która stanowi własność firmy. Od kwoty wartości tzw. remanentu końcowego, przedsiębiorca zapłaci ostatnią zaliczkę na podatek dochodowy.
- Spisu z natury - dla celów VAT (obejmuje takie elementy firmy wyposażenie, środki trwałe, grunty, itd.
Komentarze
Michał — Wystarczy formularz
Kasia — RE: Jak zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą i uwolnić się z BIK?