wtorek, 06 styczeń 2015 19:47

Likwidacja spółki w Polsce

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wielu ludzi ostatnimi czasy stara się ograniczać koszty zwiazane z podatkami i wysokim ZUS-em. Ograniczanie kosztów to w konsekwencji mniejsze wydatki i docelowo to co nas interesuje - wiecej pieniedzy w portfelu i brak konieczności posiłkowania się kredytami. Większość osób prowadzących działalność gospodarczą i przedsiębiorcy bedący w spółkach słyszeli już o optymalizacji ZUS w innych krajach np. UK gdzie nie tylko ich ubezpieczenie jest tańsze ale także emerytura szybsza i wyższa a kwota wolna od podatku w UK na rok 2015 to 10 000 funtów.

cięcie kosztów

Zobaczmy więc jak przebiega likwidacja spółki w Polsce bo proces ten nie jest zbyt prosty.

Obowiązujące przepisy prawa handlowego przewidują możliwość tworzenia spółki w postaci najbardziej dopasowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednocześnie konsekwencją tworzenia spółek jest konieczność przewidywania procedury ewentualnej jej likwidacji. Zasady i tryb prowadzenia likwidacji regulują przepisy Ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037). Likwidacja to postępowanie, które dotyczy zarówno spółek kapitałowych jak i osobowych. Przy czym w przypadku spółek osobowych postępowanie likwidacyjne jest obligatoryjne wyłącznie w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej (stosuje się wówczas odpowiednio przepisy o likwidacji spółki akcyjnej).

Działanie to ma na celu spieniężenie majątku spółki oraz zakończenie wszelkich bieżących spraw. Warto podkreślić, że w przypadku spółki kapitałowej przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego jest niezbędne do rozwiązania spółki, a w konsekwencji wykreślenia jej z rejestru.

W czasie prowadzenia likwidacji firma prowadzona jest pod dotychczasową nazwą spółki, przy czym obligatoryjne jest dodanie oznaczenia „w likwidacji". W czasie prowadzenia likwidacji spółka nadal zachowuje jednak osobowość prawną. W efekcie przeprowadzenia likwidacji dochodzi do całkowitego rozwiązania spółki, a zatem do zakończenia jej dotychczasowego bytu prawnego i likwidacji wszelkich interesów spółki.

Postępowanie likwidacyjne jest procesem czasochłonnym i skomplikowanym wymaga przede wszystkim prawidłowej oceny kondycji (prawnej i finansowej) spółki; opracowania optymalnego planu likwidacji oraz terminowego dopełnienia (zakończenia) wszystkich dotychczasowych obowiązków.

Likwidację spółki prowadzą tzw. likwidatorzy. Są oni zobligowani zgłosić do sądu rejestrowego fakt otwarcia likwidacji spółki, dane wszystkich likwidatorów (nazwiska i imiona i adresy), a także sposób reprezentowania spółki. Warto wspomnieć, że likwidatorami mogą być zarówno wszyscy wspólnicy, jak i jedynie niektórzy z nich. Poza tym funkcję tę pełnić mogą również osoby trzecie.

Likwidatorzy nie są niezależni, działają na rzecz spółki i w związku z tym zobowiązani są stosować się do podejmowanych przez wspólników uchwał. Należy jeszcze wspomnieć, że likwidator może zostać w każdym momencie odwołany w drodze uchwały wspólników (jednomyślnej), a także przez sąd - na wniosek osób mających w tym interes prawny.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Co nowego?

  • Co nowego?
marzec 20, 2018
0
Pieniądze pożyczamy na potęgę. Niezależnie, czy jesteśmy kobietami, czy mężczyznami, ludźmi pracującymi w branży IT, w sklepie, czy prowadzącymi własną działalność gospodarczą, mającymi 20, 30, czy

Pomoc i porady

  • BIK Pomoc
grudzień 25, 2017
0
Czasami firma nie generuje nam przychodów a same koszty. Warto wtedy zastanowić się nad zawieszeniem lub zamknięciem działalności gospodarczej. Po dwóch pierwszych latach działalnosci tracimy

Ostatnie komentarze

Porady Wideo i pomoc na temat BIK

 

Przejrzyj te filmiki a dowiesz się jak działa BIK i na co zwrócić uwagę przy próbie wykasowania wpisu jak i jego dodania do bazy Biura Informacji Kredytowej.

 

1. Wszystkie działania związane z czyszczeniem BIK możesz zrobić sam, nie potrzebna jest tutaj żadna pomoc firm zewnętrznych, szczególnie robiących to za prowizje.

2. Właścicielem danych klienta jest bank jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych przy ubieganiu się o kredyt. W przypadku stwierdzenia w bazie BIK wpisów nieprawdziwych możesz w danym banku reklamować dane wpisy np. o czasie opóźnienia spłaty raty kiedy umówiłeś się z bankiem że bedzie chwilowy poślizg wynikający nie z twojej winy.

3. Anonimowość dla banku czyli wyczyszczenie swojej historii lub zupełnie czysta karta może być dla banku pretekstem do odrzucenia wniosku o kredyt nawet częściej niz w przypadku osób często zaciagajacych kredyt i w 60% spłacających go w terminie a w pozostałych 30% mających niewielkie opóźnienia.
Oczywiście człowiek bogaty też będzie miał czystą kartę w BIKu ale taki kredytu i łaski banku nie potrzebuje a na odmowę (co się już zdarzało dla testów) może tylko się uśmiechnąć.

4 Po spłacie kredytu można wycofać zgodę w danym banku na przetwarzanie danych. BIK usunie pozytywną historię spłaty kredytu lub taką gdzie były parodniowe opóźnienia ale kredyt został spłacony. Opóźnienia nie mogą przekroczyć 30 dni od momentu otrzymania monitu i/lub całkowite opóźnienie nie może przekroczyć 60 dni bo wtedy zaczynają się schody. W takim wypadku kredyt i tak musimy spłacić a informację o tym że mieliśmy spore opóźnienia bedą na nasz wniosek usuniete dopiero po 5 latach i nie da sie tego przeskoczyć.