wtorek, 18 luty 2014 20:36

Plany ograniczenia obrotu gotówkowego w Polsce

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Choć większość Polaków posiada własne konto w banku, to mimo wszystko nadal znajdzie się spora rzesza tych, którzy operują gotówką, a oszczędności chowają w przysłowiową skarpetę. Pojawiają się więc plany, które mają na celu ograniczyć obrót gotówką w Polsce. Jak to ma więc wyglądać? Czego możemy się spodziewać? Wizja Koalicji Związku Banków Polskich i NBP pragnie pożegnać się raz na zawsze z gotówką, chcąc walczyć z nadmiernym przywiązaniem się Polaków do banknotów i monet.

Brak możliwości płacenia gotówką

Takie informacje przekazał obywatelom ,,Dziennik Polski", skupiając się w sposób dosadny na stwierdzeniu faktu- Polska bez gotówki! Szefowie resortu finansów NBP, a także banków komercyjnych twierdzą, że gotówka szkodzi zarówno samej Polsce, jak również i Polakom. Według nich rozwój obrotem bezgotówkowym to najlepsza z opcji, jaka mogłaby poprawić sytuację Polski, jak również dać wiele korzyści samym obywatelom. Czy tak jednak na pewno by się stało? Zdania te budzą z całą pewnością sporo kontrowersji. Osoby chcące postawić na bezgotówkowe transakcje, chcą skłonić Polaków do zakładania kont, używania kart, dokonywania płatności elektronicznych.

Bankowa koalicja chce pobudzić obrót elektroniczny, zmniejszając limit płatności gotówką z 15 000 do 1 000 Euro. Jeśli więc ktoś miałby zapłacić powyżej 1000 Euro, wówczas musiałby już skorzystać z płatności za pomocą karty. Oczywiście za takim rozwiązaniem są urzędy, które doskonale wiedzą, że taka opcja uchroniłaby przed unikaniem płacenia podatków. Fiskus łatwo mógłby kontrolować i rejestrować podatki, a więc wszyscy obywatele musieli by dokładnie kontrolować co kupują, na co wydają, ile pieniędzy ubywa...

Choć mamy przy sobie kartę, choć w wielu miejscach można nią płacić, to mimo wszystko w większości przypadków płacimy gotówką. Wśród Polaków gotówka to 82% transakcji w większych sklepach i 95% transakcji w sklepach małych. Czy opcja płacenia bezgotówkowego jest więc korzystna? Z pewnością dla banków, urzędów i służb wyższych tak. Nie, dla zwykłych, szarych obywateli. Odzywa się głos tłumu. Zarabiamy bardzo mało w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Odciągane są nam ogromne pieniądze na składki, podatki, ubezpieczenia. Zakładając konto, tracimy na wydatki związane z jego utrzymaniem, a dodatkowo jesteśmy pod stałą kontrolą instytucji wyższych. Czy taka opcja jest więc skuteczna? Czy bezgotówkowe transakcje to więc dobry wybór?

Prawdą jest, że jesteśmy e-społeczeństwem. Większość korzysta z kont internetowych, operujemy urządzeniami z dostępem do Internetu, stawiamy na mobilne rozwiązania. To jednak, ze korzystamy z takich rozwiązań, nie znaczy, że chcemy diametralnie przeciąć świat gotówki i żyć z wirtualnymi pieniędzmi, których nawet nie widzimy na oczy. Na rynku bankowym nie jest tak kolorowo, jakby co niektórym się zdawało. Nadal wielu nie ma konta, wielu też woli wizyty w banku, niż e-bankowość. Średnia liczba transakcji kartą płatniczą wynosi 36,1 na osobę. Przeciętna średnia to 79, a jedna z najlepszych w Szwecji, to 230,1. Widać więc po tych wynikach, jak daleko nam jeszcze do idealnego świata bezgotówkowego. W Izraelu istnieje już wizja całkowitego wyeliminowania z obiegu pieniędzy, a posługiwania się jedynie kartami, przy płatnościach bezgotówkowych. Osoby zajmujące się badaniem takiego obrotu działań uważają, że taka sytuacja tylko przyczyni się do obniżenia jakości gospodarki kraju.

W Polsce jednak pojawia się również i wiele spekulacji, które chcą wyeliminować, w jak największym stopniu banknoty i monety. O ile samo korzystanie z płatności bezgotówkowych to małe ,,nic", o tyle nasza prywatność zostałaby odebrana nam całkowicie. Co kupujemy, gdzie kupujemy, ile wydajemy. Wszystko widoczne byłoby czarno, na białym. Z pewnością e-bankowość to również i e-awaryjność. Na pewno wielu z nas spotyka się z sytuacją przerw technicznych, problemów i licznych awarii. Jeśli więc do takich by doszło, nie mielibyśmy możliwości dokonania płatności wtedy, gdy jest ona nam niezbędna. Poza tym ubezwłasnowolnienie, ciągła kontrola i życie pod pewnego rodzaju dyktando to również skutki wprowadzenia bezgotówkowych transakcji.

Choć korzystamy z kart, choć płacimy bezgotówkowo, to mimo wszystko w wielu miejscach wolimy płacić gotówką. Mamy pieniądz w portfelu i to jest dla nas ważne. Miejmy więc nadzieję, ze plany, o których jest coraz głośniej, okażą się być jedynie mrzonką i marzeniem NBP oraz całego sektora bankowego.

Czytany 3498 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 listopad 2016 16:59
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli i nowego porządku światowego, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem pułapki pożyczek bez BIK i konsekwencje brania normalnych kredytów zamiast życia z oszczędności które na razie w Polsce trudno uzbierać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Co nowego?

  • Co nowego?
marzec 20, 2018
0
Pieniądze pożyczamy na potęgę. Niezależnie, czy jesteśmy kobietami, czy mężczyznami, ludźmi pracującymi w branży IT, w sklepie, czy prowadzącymi własną działalność gospodarczą, mającymi 20, 30, czy

Pomoc i porady

  • BIK Pomoc
grudzień 25, 2017
0
Czasami firma nie generuje nam przychodów a same koszty. Warto wtedy zastanowić się nad zawieszeniem lub zamknięciem działalności gospodarczej. Po dwóch pierwszych latach działalnosci tracimy

Ostatnie komentarze

Porady Wideo i pomoc na temat BIK

 

Przejrzyj te filmiki a dowiesz się jak działa BIK i na co zwrócić uwagę przy próbie wykasowania wpisu jak i jego dodania do bazy Biura Informacji Kredytowej.

 

1. Wszystkie działania związane z czyszczeniem BIK możesz zrobić sam, nie potrzebna jest tutaj żadna pomoc firm zewnętrznych, szczególnie robiących to za prowizje.

2. Właścicielem danych klienta jest bank jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych przy ubieganiu się o kredyt. W przypadku stwierdzenia w bazie BIK wpisów nieprawdziwych możesz w danym banku reklamować dane wpisy np. o czasie opóźnienia spłaty raty kiedy umówiłeś się z bankiem że bedzie chwilowy poślizg wynikający nie z twojej winy.

3. Anonimowość dla banku czyli wyczyszczenie swojej historii lub zupełnie czysta karta może być dla banku pretekstem do odrzucenia wniosku o kredyt nawet częściej niz w przypadku osób często zaciagajacych kredyt i w 60% spłacających go w terminie a w pozostałych 30% mających niewielkie opóźnienia.
Oczywiście człowiek bogaty też będzie miał czystą kartę w BIKu ale taki kredytu i łaski banku nie potrzebuje a na odmowę (co się już zdarzało dla testów) może tylko się uśmiechnąć.

4 Po spłacie kredytu można wycofać zgodę w danym banku na przetwarzanie danych. BIK usunie pozytywną historię spłaty kredytu lub taką gdzie były parodniowe opóźnienia ale kredyt został spłacony. Opóźnienia nie mogą przekroczyć 30 dni od momentu otrzymania monitu i/lub całkowite opóźnienie nie może przekroczyć 60 dni bo wtedy zaczynają się schody. W takim wypadku kredyt i tak musimy spłacić a informację o tym że mieliśmy spore opóźnienia bedą na nasz wniosek usuniete dopiero po 5 latach i nie da sie tego przeskoczyć.