poniedziałek, 04 listopad 2013 18:18

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rząd właśnie przyjął założenia dotyczące projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Cóż więc to oznacza? Każdy bank będzie wypłacał swojemu klientowi świadczenia pieniężne, które zabezpieczone są hipoteką na dom lub mieszkanie, albo też na prawie do nieruchomości. Świadczenia takie będą wypłatą jednorazową lub wypłacaną klientowi przez jakiś czas.

Takie rozwiązanie ma przede wszystkim na celu zabezpieczyć interesy osób, szczególnie starszych, którzy skorzystają z tego typu usług. Propozycja, jaką przygotowało Ministerstwo Finansów, ma na celu umożliwić placówkom bankowym, instytucjom kredytowym, oddziałom banków zagranicznych i instytucjom prowadzącym działalność transgraniczną- odwrócone kredyty hipoteczne. Nie ma określonego limitu wieku, jeśli chodzi o zawarcie z bankiem takiej umowy.

Takie rozwiązanie będzie mogło poprawić sytuację materialną osób starszych. Oddadzą oni bowiem mieszkanie za doraźne korzyści. Wybrane instytucje będą jednorazowo lub w ratach wpłacać pieniądze na rzecz osoby, jaka podpisze umowę z placówką. Kredytobiorca, aż do śmierci będzie właścicielem mieszkania, współwłaścicielem, użytkownikiem wieczystych nieruchomości lub posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do danego lokalu. Jeśli nie naruszy zasad zawartych w umowie, aż do śmierci będzie mógł pozostać w danej nieruchomości. Po śmierci, to instytucja stanie się jej właścicielem. Co w sytuacji, jeśli kredytobiorca umrze wcześniej? W takich przypadkach, bank będzie musiał rozliczyć się ze spadkobiercami.

Jakie są główne warunki, które muszą być spełnione? Przede wszystkim kredyt taki musi być wzięty w walucie polskiej, musi być zabezpieczony hipoteką ustanowioną na nieruchomości lub określonym prawie do nieruchomości. Wszystko to będzie skrupulatnie nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego i organy nadzorcze w macierzystych państwach członkowskich UE.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Kredytobiorca będzie właścicielem danej nieruchomości, bądź też posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do danego lokalu do czasu śmierci. Kredytobiorca będzie w nim zamieszkiwał, a po jego śmierci właścicielem zostanie bank.

Oczywiście przed zawarciem jakiejkolwiek umowy, podstawą będzie oszacowanie przez rzeczoznawcę majątkowego danej nieruchomości. Kredytobiorca otrzyma arkusz informacyjny, który będzie dotyczył odwróconego kredytu hipotecznego. Znajdzie się tam opis kredytu, jego koszty, a także informacje o obowiązkach i prawach biorącego kredyt.

Co musi z kolei zawierać umowa? Powinny znaleźć się na niej takie informacje, jak: rodzaj kredytu, jego wysokość, wartość nieruchomości, oprocentowanie kredytu, terminy i wysokości wypłacanych świadczeń- jednorazowo lub w ratach. Oczywiście kredytobiorcy będą mieli możliwość spłaty kredytu odwróconego przed terminem, jaki zawarty jest w umowie.

Wszelkie roszczenia o zwrot odwróconego kredytu wraz z jego odsetkami i innymi ponoszonymi kosztami, będzie wykonywane po dwunastu miesiącach od daty śmierci kredytobiorcy. W tym czasie spadkobiercy będą mogli dokonać wszelkich formalności spadkowych, mając na przykład możliwość spłaty kredytu i tym samym zachowania prawa do tego lokalu.

Resort gospodarki proponuje również rozwiązanie, jakim jest umowa renty dożywotniej. Czym różni się od odwróconego kredytu hipotecznego? W tym przypadku własność nieruchomości od razu przeniesiona jest na instytucję finansową, a dotychczasowy właściciel uzyska prawo do dożywotniej renty, która będzie wypłacana do końca życia. Oczywiście będzie mógł on również pozostać w mieszkaniu, aż do czasu śmierci. W tym też przypadku, spadkobiercom nie będzie przysługiwało jakiekolwiek roszczenie do nieruchomości, chyba, że w umowie będzie napisane inaczej.

odwrocony kredyt hipoteczny

Co więc lepsze- renta dożywotnia, czy odwrócony kredyt hipoteczny? Tak naprawdę wszystko uzależnione jest od konkretnego człowieka. W zależności od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji życiowej, takie też rozwiązanie okaże się być dla nas lepszą propozycją.

Czytany 3175 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 06 marzec 2016 14:55
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli i nowego porządku światowego, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem pułapki pożyczek bez BIK i konsekwencje brania normalnych kredytów zamiast życia z oszczędności które na razie w Polsce trudno uzbierać.

Komentarze

Ala z.

Ja bez BIKu pożyczkę dostałam tylko raz - od rodziny ha ha:)

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy