niedziela, 28 wrzesień 2014 18:38

Problem zadłużenia ludzi młodych

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Długi to problem istniejący nie od dziś. Każdego dnia zapożyczamy się, mamy problem ze spłatą, wpadamy w lawinę długów, ciężko nam jest oddać pieniądze, które wcześniej pożyczyliśmy. Dziś wzięliśmy pod lupę problem zadłużenia wśród młodych ludzi, bowiem okazuje się, że jest on coraz większy. Rekordzista ma do spłacenia aż 625tysięcy złotych. Dlaczego tak się dzieje? Co jest spowodowane tak dużym zadłużeniem wśród naszego młodego pokolenia?

Średnio do spłaty młodzi ludzie mają ponad 1,6tysiąca złotych. Na zadłużenia składają się zaciągnięte i niespłacane pożyczki, nieziszczone rachunki, nieterminowo płacone alimenty. Kwota z miesiąca na miesiąc rośnie i coraz bardziej napawa obawą.

brak kasy ludzi młodych - pusty portfel

Rekordzistką jest kobieta mieszkająca w województwie dolnośląskim. Ma dopiero 26lat, a zalega już na kwotę 625tysięcy złotych. W sumie młodzi ludzie nie spłacają już 357mln złotych. Jeśli spojrzeć na miejsca zamieszkania, najwięcej jest ich w samej Warszawie i w Katowicach. W statystykach BIG ukazane jest dokładniej, z czym młodzi mają problem i tak, najwięcej zobowiązań wynika z niespłacenia zaciągniętych pożyczek- 133mln złotych. Później są to niezapłacone rachunki za usługi telekomunikacyjne-123mln złotych, czy też alimenty na kwotę 43mln złotych. Mniej, ale nadal dużo dotyczy też zadłużeń w kwestii nieopłacenia należności wynikających z umowy kredytu, najmu i dzierżawy, a także z mandatów w komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Problem jest naprawdę duży i nie ma, co do tego żadnych wątpliwości. Badając osoby w wieku 18-26lat, z zadłużeniami związanych jest około 163tysięca osób. Populacja młodych w tym wieku wynosi w Polsce 4,74mln ludzi, a więc jest to ponad 3% ogółu, niezwykle dużo!

Dlaczego taki problem? Skąd się to bierze? Żyjemy szybko, intensywnie i na bogato. Młodzi pragną wszystkiego, chcą stać się niezależni, żyją chwilą, często też nie wiedzą, jak mierzyć siły na zamiary. To wszystko sprawia, że mamy sytuację taką, a nie inną. Szybkie przejście ,,na swoje", próba pokazania, że dam sobie radę, chęć udowodnienia, ile ja mogę. Bierzemy kredyty, korzystamy z kart kredytowych, sięgamy po pożyczki w parabankach. Wydajemy dużo, kupujemy wszystko, na co mamy ochotę, a zapominamy o tym, że zobowiązania należy spłacać. To sprawia, że zadłużamy się bardziej i bardziej, mając coraz to większe problemy ze spłatą tego, co pożyczyliśmy. Oczywiście zajmując się tym tematem, warto jednak znaleźć zrozumienie dla niektórych osób. Są bowiem takie grupy młodych ludzi, którzy muszą stać się niezależni, którzy nie trwonią pieniędzy, którzy studiują i pracują, a mimo to zadłużają się. Niestety sytuacja w Polsce nie jest najlepsza. Utrzymanie się w Warszawie to ogromny wydatek, który tak naprawdę nijak ma się do tego, ile tacy młodzi ludzie mogą zarobić, czy dorobić i stąd też dzieje się tak, a nie inaczej.

Niestety tak wygląda sytuacja. Młodzi, którzy mają problem ze spłatą, znajdują się w Rejestrze Dłużników. To sprawia, że mają oni zachwianą wiarygodność finansową, przekładającą się w przyszłości na to, że będą oni mieli problem z wzięciem kredytu, z kupieniem mieszkania, z zakupem czegoś na raty. Młodzi powinni więc dokładnie prześledzić swoją sytuację i zastanowić się nad tym, jakie rozwiązanie będzie dla nich najlepsze. Być może, jeśli nie mamy możliwości, nie warto na siłę starać się być samodzielnym i niezależnym?

Czytany 2858 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 listopad 2016 16:58
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli i nowego porządku światowego, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem pułapki pożyczek bez BIK i konsekwencje brania normalnych kredytów zamiast życia z oszczędności które na razie w Polsce trudno uzbierać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Co nowego?

  • Co nowego?
marzec 20, 2018
0
Pieniądze pożyczamy na potęgę. Niezależnie, czy jesteśmy kobietami, czy mężczyznami, ludźmi pracującymi w branży IT, w sklepie, czy prowadzącymi własną działalność gospodarczą, mającymi 20, 30, czy

Pomoc i porady

  • BIK Pomoc
grudzień 25, 2017
0
Czasami firma nie generuje nam przychodów a same koszty. Warto wtedy zastanowić się nad zawieszeniem lub zamknięciem działalności gospodarczej. Po dwóch pierwszych latach działalnosci tracimy

Ostatnie komentarze

Porady Wideo i pomoc na temat BIK

 

Przejrzyj te filmiki a dowiesz się jak działa BIK i na co zwrócić uwagę przy próbie wykasowania wpisu jak i jego dodania do bazy Biura Informacji Kredytowej.

 

1. Wszystkie działania związane z czyszczeniem BIK możesz zrobić sam, nie potrzebna jest tutaj żadna pomoc firm zewnętrznych, szczególnie robiących to za prowizje.

2. Właścicielem danych klienta jest bank jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych przy ubieganiu się o kredyt. W przypadku stwierdzenia w bazie BIK wpisów nieprawdziwych możesz w danym banku reklamować dane wpisy np. o czasie opóźnienia spłaty raty kiedy umówiłeś się z bankiem że bedzie chwilowy poślizg wynikający nie z twojej winy.

3. Anonimowość dla banku czyli wyczyszczenie swojej historii lub zupełnie czysta karta może być dla banku pretekstem do odrzucenia wniosku o kredyt nawet częściej niz w przypadku osób często zaciagajacych kredyt i w 60% spłacających go w terminie a w pozostałych 30% mających niewielkie opóźnienia.
Oczywiście człowiek bogaty też będzie miał czystą kartę w BIKu ale taki kredytu i łaski banku nie potrzebuje a na odmowę (co się już zdarzało dla testów) może tylko się uśmiechnąć.

4 Po spłacie kredytu można wycofać zgodę w danym banku na przetwarzanie danych. BIK usunie pozytywną historię spłaty kredytu lub taką gdzie były parodniowe opóźnienia ale kredyt został spłacony. Opóźnienia nie mogą przekroczyć 30 dni od momentu otrzymania monitu i/lub całkowite opóźnienie nie może przekroczyć 60 dni bo wtedy zaczynają się schody. W takim wypadku kredyt i tak musimy spłacić a informację o tym że mieliśmy spore opóźnienia bedą na nasz wniosek usuniete dopiero po 5 latach i nie da sie tego przeskoczyć.