niedziela, 26 październik 2014 15:46

Problemy firmy Wonga na angielskim rynku

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Angielski Office of Fair Trading (OFT) dbający o interesy konsumentów wskazywał na nieprawidłowości jednej z najwiekszych firm pożyczkowych Wonga już w latach 2008 - 2014. Głównym zarzutem były koszty pożyczek i udzielanie ich osobom o których Wonga wiedziała że ich na chwilówki nie stać.

W raporcie z 2012 OFT wskazywał okres nawet wcześniejszy gdzie prawa konsumentów łamane były pomiędzy październikiem 2008 a listopadem 2010. Ponieważ nic się nie zmieniało OFT przekazało sprawę FCA (Financial Conduct Authority) która to od kwietnia 2014 ostro wzięła się za praktyki Wongi i innych parabanków na rynku UK.

Protesty w Anglii UK wobec lichwy parabanków Wonga

W lipcu 2014 Wonga została ukarana przez FCA grzywną w wysokości 2,6 miliona funtów za straszenie klientów dochodzeniami firm prawniczych, które w rzeczywistości nie istniały. Miały one przekazywać sprawy do sądu a ten miał wystawiać tytuły egzekucyjne. Aż 45 000 klientów Wongi mogło dochodzić swoich praw przed sądem ponieważ nie tylko byli wprowadzani w błąd ale przede wszystkim rachunki były zawyżane przez błąd systemowy który nie został w porę zlikwidowany.

Klienci Wongi byli dodatkowo obciążeni za wysyłkę tych listów, łącznie na kwotę około 400 tys funtów.

Oprócz kary nałożonej na Wonga, firma musi wyprostować niesłusznie pobierane opłaty średnio ok. 5 funtów na klienta poprzez jednorazowe odszkodowanie w wysokości 50 funtów "na głowę" co daje zwrot około 2 milionów funtów łącznie poszkodowanym klientom. Oprócz tego firma zwróci także te nadpłacone kilka funtów tym ludziom wraz z odsetkami ustawowymi które w Angli oscylują wokół 8 procent. Łącznie liczono że kara 2,6 miliona + koszty rekompensaty i zwrot nadpłaconych pieniędzy wraz z odsetkami około 4 miliony funtów będzie równać się 6,6 miliona funtów strat firmy. Po komunikacie z Wongi z końca sierpnia 2014 okazało się jednak że koszty sprawy sięgnęły 18,8 miliona funtów a prognozy Wongi co do zysków rok do roku zmniejszono o połowę. Wonga na rynku UK to firma WDFC UK Limited nie notowana na giełdzie bo gdyby była akcje z pewnoscią mocno by spadły.

Drugim ciosem dla firmy Wonga były październikowe decyzje FCA. Reklama z 3 staruszkami została uznana za wprowadzająca w błąd i wycofana z telewizji. Reklamie zarzucano niepodawanie prawdziwych kosztów pożyczki (ok 6000% RRSO) i wprowadzanie w błąd potencjalnych klientów. Jednocześnie Wonga dostała nakaz anulowania długów około 330 000 klientów których zadłużenie przekraczało 30 dni. Ludziom którzy mieli inne zobowiązania w Wonga okres spłaty wydłużono do 4 miesięcy i całkowicie zlikwidowano lichwiarskie odsetki a do spłaty pozostał sam kapitał. I znowu lekko licząc klientom zostanie anulowany dług na około 220 milionów funtów co bedzie kosztować firmę dodatkowe 35 milionów funtów.

Wonga oprócz UK działa także w Republice Południowej Afryki, w Niemczech, w Kanadzie, Hiszpani i oczywiście w Polsce. U nas też już są nowe reklamy bez staruszków zachęcające do pierwszej pożyczki 500 zł za 10 zł czyli do oddania 510 zł. Pytanie czy KNF stać też na decyzję anulowania długów dużej grupie Polaków którzy nie są w stanie spłacać tak lichwiarskich odsetek? Czy Polacy też mogliby nakazać firmie rozesłanie informacji do rodzimych klientów o spłacie tylko kapitału bez odsetek?

No cóz mamy w Polsce duży lobbing a do tego musiałyby być silne władze, które reprezentują Polaków a nie zachodnie parabanki. Dodatkowo ustawa antylichwiarska jest wciąż w sejmie a już dawno miała pomóc Polakom wyjść z pętli zadłużenia ograniczając lichwiarskie odsetki parabanków.

 

 

 

 

Czytany 4011 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 listopad 2016 16:58
Skorupa Andrzej

Epoka emisji kredytu i życia na kredyt dobiega końca. EBC, FED i bankierzy całego świata obojętnie ile by nie dodrukowali pieniądza - to już jest schyłek tej kreatywnej księgowości, ekonomii i bankowości ujemnych stóp procentowych, jakie znamy.  Czy pójdzie to w dobrym kierunku wolności i braku zadłużania się czy wręcz przeciwnie do niewoli i nowego porządku światowego, zależy od nas samych. Na stronie przedstawiłem pułapki pożyczek bez BIK i konsekwencje brania normalnych kredytów zamiast życia z oszczędności które na razie w Polsce trudno uzbierać.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Co nowego?

  • Co nowego?
marzec 20, 2018
0
Pieniądze pożyczamy na potęgę. Niezależnie, czy jesteśmy kobietami, czy mężczyznami, ludźmi pracującymi w branży IT, w sklepie, czy prowadzącymi własną działalność gospodarczą, mającymi 20, 30, czy

Pomoc i porady

  • BIK Pomoc
grudzień 25, 2017
0
Czasami firma nie generuje nam przychodów a same koszty. Warto wtedy zastanowić się nad zawieszeniem lub zamknięciem działalności gospodarczej. Po dwóch pierwszych latach działalnosci tracimy

Ostatnie komentarze

Porady Wideo i pomoc na temat BIK

 

Przejrzyj te filmiki a dowiesz się jak działa BIK i na co zwrócić uwagę przy próbie wykasowania wpisu jak i jego dodania do bazy Biura Informacji Kredytowej.

 

1. Wszystkie działania związane z czyszczeniem BIK możesz zrobić sam, nie potrzebna jest tutaj żadna pomoc firm zewnętrznych, szczególnie robiących to za prowizje.

2. Właścicielem danych klienta jest bank jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych przy ubieganiu się o kredyt. W przypadku stwierdzenia w bazie BIK wpisów nieprawdziwych możesz w danym banku reklamować dane wpisy np. o czasie opóźnienia spłaty raty kiedy umówiłeś się z bankiem że bedzie chwilowy poślizg wynikający nie z twojej winy.

3. Anonimowość dla banku czyli wyczyszczenie swojej historii lub zupełnie czysta karta może być dla banku pretekstem do odrzucenia wniosku o kredyt nawet częściej niz w przypadku osób często zaciagajacych kredyt i w 60% spłacających go w terminie a w pozostałych 30% mających niewielkie opóźnienia.
Oczywiście człowiek bogaty też będzie miał czystą kartę w BIKu ale taki kredytu i łaski banku nie potrzebuje a na odmowę (co się już zdarzało dla testów) może tylko się uśmiechnąć.

4 Po spłacie kredytu można wycofać zgodę w danym banku na przetwarzanie danych. BIK usunie pozytywną historię spłaty kredytu lub taką gdzie były parodniowe opóźnienia ale kredyt został spłacony. Opóźnienia nie mogą przekroczyć 30 dni od momentu otrzymania monitu i/lub całkowite opóźnienie nie może przekroczyć 60 dni bo wtedy zaczynają się schody. W takim wypadku kredyt i tak musimy spłacić a informację o tym że mieliśmy spore opóźnienia bedą na nasz wniosek usuniete dopiero po 5 latach i nie da sie tego przeskoczyć.