poniedziałek, 02 listopad 2015 15:11

Ubiegasz się o zasiłek? Już nie musisz stać w kolejkach w skarbówce!

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wraz z nowym rokiem większość z nas czeka na zmiany. Krótszy czas oczekiwania, wzrosty zasiłków, dodatkowe uprawnienia i usługi. Dziś chcielibyśmy zająć się kolejną kwestią, a mianowicie internetową weryfikacją dotyczącą naszych dochodów. Cóż to oznacza? O tym w poniższym artykule.

 Kolejka do Skarbówki

Ministerstwo Finansów oraz Pracy i Polityki Społecznej uruchomiły nową usługę, która da możliwość uzyskania informacji o dochodach drogą elektroniczną. Wszystko będzie weryfikowane online, a następnie automatycznie udostępniane pomocy społecznej. Jaki jest cel takiego działania? Przede wszystkim usprawnienie składania wniosków i przyspieszenie przyznawania świadczeń.

Ubiegając się więc o zasiłek, nie będzie trzeba tak naprawdę robić wiele. Koniec z wizytą w ośrodku pomocy społecznej, koniec z oczekiwaniem w długich kolejkach w skarbówce.

Jak to wygląda na chwilę obecną? Każdy, kto chce ubiegać się o zasiłek, musi najpierw wybrać się do ośrodka, by zabrać stamtąd stosowne wnioski. W drugiej kolejności, należy odwiedzić Urząd Skarbowy, bo tam właśnie weryfikowano dochody danej osoby i udostępniano jej stosowne dokumenty. 4mln zaświadczeń o dochodach- tyle informacji wydał w 2014roku Fiskus. Elektroniczna weryfikacja danych to rozwiązanie, dzięki któremu urzędnicy sami będą sprawdzać wysokość naszych dochodów, składek na ubezpieczenie społeczne i na podatek należny, automatycznie udostępniając je do wiadomości ośrodków pomocy społecznej.

Początek zmian, by było lepiej, łatwiej i szybciej. Czy faktycznie tak będzie? Oczywiście zdania są podzielone. Wielu uważa, że opcja internetowa dla wielu ludzi będzie dużym utrudnieniem, szczególnie, ze nie każdy ma dostęp do Internetu i nie każdy z elektronicznych narzędzi umie korzystać. Wielu jest również zdania, że taka elektroniczna weryfikacja na pewno się nie powiedzie, bowiem skoro nie idzie wynaleźć innych, dużo prostszych rozwiązań dla wielu dziedzin życia, to na pewno weryfikacja o dochodach drogą online również się nie sprawdzi. I na koniec to, co niezwykle istotne. Czy tu nie będzie żadnej kontroli? Jak będą te dane rozpatrywać ośrodki pomocy społecznej? Nad nimi przecież musi ktoś sprawować pieczę, by dawać zasiłki tym, którzy naprawdę tego potrzebują.

Jak zawsze w każdym temacie, wiele mamy plusów, jak i minusów danego rozwiązania. Nam wydaje się, że mimo wszystko taki system będzie dużym ułatwieniem. Kto bowiem lubi stać w kolejkach w Urzędzie Skarbowym? Jeśli usprawniać system, to jesteśmy za tym na tak!

Komentarze

+1

Dorotas — RE: Ubiegasz się o zasiłek? Już nie musisz stać w kolejkach w skarbówce!

Pamiętam jeszcze nie tyle jak sie stało przy okienko co ten czas oczekiwania na zaświadczenie chyba co najmniej to był tydzień. W dobie komputerów wszędzie trzeba było dreptać zamiast MOPS powinien sam sprawdzić w dostępnej bazie tylko czy dochód był większy czy niższy niż podany ustawowo próg wtedy te 540 zł.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy

Co nowego?

  • Co nowego?
marzec 20, 2018
0
Pieniądze pożyczamy na potęgę. Niezależnie, czy jesteśmy kobietami, czy mężczyznami, ludźmi pracującymi w branży IT, w sklepie, czy prowadzącymi własną działalność gospodarczą, mającymi 20, 30, czy

Pomoc i porady

  • BIK Pomoc
grudzień 25, 2017
0
Czasami firma nie generuje nam przychodów a same koszty. Warto wtedy zastanowić się nad zawieszeniem lub zamknięciem działalności gospodarczej. Po dwóch pierwszych latach działalnosci tracimy

Ostatnie komentarze

Porady Wideo i pomoc na temat BIK

 

Przejrzyj te filmiki a dowiesz się jak działa BIK i na co zwrócić uwagę przy próbie wykasowania wpisu jak i jego dodania do bazy Biura Informacji Kredytowej.

 

1. Wszystkie działania związane z czyszczeniem BIK możesz zrobić sam, nie potrzebna jest tutaj żadna pomoc firm zewnętrznych, szczególnie robiących to za prowizje.

2. Właścicielem danych klienta jest bank jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych przy ubieganiu się o kredyt. W przypadku stwierdzenia w bazie BIK wpisów nieprawdziwych możesz w danym banku reklamować dane wpisy np. o czasie opóźnienia spłaty raty kiedy umówiłeś się z bankiem że bedzie chwilowy poślizg wynikający nie z twojej winy.

3. Anonimowość dla banku czyli wyczyszczenie swojej historii lub zupełnie czysta karta może być dla banku pretekstem do odrzucenia wniosku o kredyt nawet częściej niz w przypadku osób często zaciagajacych kredyt i w 60% spłacających go w terminie a w pozostałych 30% mających niewielkie opóźnienia.
Oczywiście człowiek bogaty też będzie miał czystą kartę w BIKu ale taki kredytu i łaski banku nie potrzebuje a na odmowę (co się już zdarzało dla testów) może tylko się uśmiechnąć.

4 Po spłacie kredytu można wycofać zgodę w danym banku na przetwarzanie danych. BIK usunie pozytywną historię spłaty kredytu lub taką gdzie były parodniowe opóźnienia ale kredyt został spłacony. Opóźnienia nie mogą przekroczyć 30 dni od momentu otrzymania monitu i/lub całkowite opóźnienie nie może przekroczyć 60 dni bo wtedy zaczynają się schody. W takim wypadku kredyt i tak musimy spłacić a informację o tym że mieliśmy spore opóźnienia bedą na nasz wniosek usuniete dopiero po 5 latach i nie da sie tego przeskoczyć.