niedziela, 13 listopad 2016 17:40

Zmiany w podatkach - czy to koniec podatku liniowego?

Napisał
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Ogromne zmiany szykują się w kwestii podatków w Polsce. Nastąpić ma to, o czym mówiono już od wielu, wielu lat, a mianowicie rząd chce wprowadzić jednolity podatek dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy to oznacza więc koniec podatku liniowego 19%? Jak mówi minister Henryk Kowalczyk, nie może być takiej sytuacji, że właściciel dużej firmy zarabiający rocznie ponad milion płaci 19%, a inny mający dochody kilkakrotnie mniejsze 60%. Coś trzeba więc zrobić i zmiany w podatkach mają być naprawdę widoczne.

bez podatku liniowego w 2018

W chwili obecnej w Polsce największy przywilej mają Ci, którzy najwięcej zarabiają. Małe firmy oddają tak duże pieniądze, że bardzo często po kilku latach muszą zamykać działalność, gdyż ich najzwyczajniej w świecie nie stać na to, by móc ją utrzymać i jeszcze zarobić. Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Kowalczyk, który jest odpowiedzialny za nowe zmiany w podatkach do połowy listopada będzie miał gotowy plan na to, jak owy podatek w Polsce dla przedsiębiorców będzie wyglądał.

Wstępne założenia zakładają, iż stawka podatku jednolitego wynosić będzie 19,5%. Osoby zarabiające od 120 000zł brutto rocznie z całą pewnością będą płacić dużo mniej. Dla drobnych przedsiębiorców składki ZUS chociażby spadną z 1200zł na około 500zł, a sam ZUS będzie płacony od dochodów, choć na początku od wysokości płacy minimalnej. Aby przedsiębiorcy nie stracili i ich emerytury w przyszłości były takie, jak być powinny następować będzie wyrównanie, ale w maksymalnej kwocie około 40% ( w tej chwili jest to 60%). Na chwilę obecną nie ma jeszcze decyzji, czy całą tą jednolitą daninę będziemy płacić do ZUS, czy do US.

Czy rozwiązanie to faktycznie będzie lepszym? Zlikwidowanie 19% podatku liniowego dla przedsiębiorców spowoduje zmiany u blisko 500 000 właścicieli firm. Dla większości z nich zmiany nie będą korzystne, bowiem będą oni płacili jeszcze więcej. ,,Liniowcy” stanowią w tej chwili 23-24%osób, które ten podatek płacą. Jak wynika z analizy ekspertów, to właśnie oni będą płacić o 1/3 kwoty więcej, niż miało to miejsce do tej pory.

Dla przykładu:
Przedsiębiorca ma przychody w kwocie 187 000zł rocznie. Zamiast 43 000zł dotychczas, zapłaci on aż 53 000zł.

Dla kogo więc zmiany te będą lepsze? Z całą pewnością dla tych przedsiębiorców, którzy zarabiają poniżej średniej krajowej, a więc dla firm, których roczne dochody oscylują na poziomie około 100 000zł rocznie. Ci wówczas zamiast 26 500zł, zapłacą 25 800zł. Dla osób z większym dochodem na pewno będzie gorzej. I nie będzie szans na to, by przed owym podatkiem uciec. Założenie firmy za granicą, generowanie sztucznych kosztów na niewiele się zda. Jedynym wyjściem może być przekształcanie działalności jednoosobowych w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak więc widzimy zmiany jeszcze nie zastąpiły, a już tworzą się spekulacje, kto, ile i dlaczego. Bez wątpienia dla małych firm takie rozwiązanie będzie lepszym, bo zapłacą trochę mniej, ale dla osób z większymi dochodami rocznymi podatek liniowy okaże się bardzo często gwoździem do trumny. Bierzmy przykład z Rumunii która ostatnio obniżyła Vat z 24% do 20% oraz zlikwidowała ponad 100 lokalnych podatków i opłat co od razu przyniosło ożywienie gospodarcze i kilka miliardów dodatkowego wpływu do kasy Rumunii. Z podatkami trzeba wiec ostrożnie bo zwiekszając obciążenia Rząd może otrzymać mniejsze wpływy do kasy - po prostu część podatników zmieni miejsce rozliczania się bądź zapłaci za "optymalizację" podatkową.

Komentarze

+1

Karol — Podatki

Wczoraj RiS zapewniał że żadnych podwyżek podatków dla przedsiębiorców nie będzie - Alleluja! Ale my czekamy na obniżki podatków i ZUS-u!!!!

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy